logo_reaching-critical-will
   

Share

Statements from First Committee 2003

General Statements: October 6- 15

Monday, October 6:

• Chairman's Opening Statement: Ambassador Jarmo Sareva, Finland
• Under-Secretary-General for Disarmament Affairs: Nobuyasu Abe
• Mexico: Ambassador Gustavo Albin, Head of Delegation
• Argentina: Ambassador Luis E. Cappagli, Deputy Permanent Representative 
• Jordan: Mr. Ramez Goussous, Minister Plenipotentiary, Deputy Permanent Representative
• Switzerland: Ambassador Christian Faessler, Permanent Representative to the Conference on    Disarmament
• European Union/Italy: Ambassador Carlo Trezza, Head of Italian Delegation 
  New Agenda Coalition/Brazil: Ambassador Sergio Queiroz Duarte, Ambassador-at-large for    Disarmament Affairs
• South Africa: Ambassador Dumisani Kumalo, Permanent Representative 
• Rio Group/Peru: Ambassador Oswaldo de Rivero, Permanent Representative
• Nigeria: W.O. Akinsaya, Director, International Organizations Department, Ministry of Foreign    Affairs
• Indonesia: Ambassador Nugroho Wisnumurti, Permanent Representative

Tuesday, October 7:

• Malaysia: Ambassador Rastam Mohd Isa, Permanent Representative 
• United States of America: Stephen Rademaker, Assistant Secretary of State for Arms Control
• China: Ambassador Hu Xiaodi, Permanent Representative
• Algeria: Ambassador M. Abdallah Baali, Permanent Representative (French only)
• Japan: Ambassador Kuniko Inoguchi, Permanent Representative
• Republic of Korea: Ambassador Kim Sam-hoon, Permanent Representative
• United Arab Emirates: Ambassador Abdulaziz Nasser Al-Shamsi, Permanent Representative
• Uganda: Ambassador Charles W.G. Wagaba, Deputy Permanent Representative
• Romania: Ambassador Mihnea Motoc, Permanent Representative 
• India: Ambassador V.K. Nambiar, Permanent Representative
• Madagascar: Ambassador Angeline Mohajy, Representative (French only)
• Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons: Rogelio Pfirter, Director-General

Wednesday, October 8:

• Costa Rica: Ambassador Bruno Stagno Ugarte, Permanent Representative (Spanish only) 
• Qatar (not available)
• Mongolia: Ambassador Choisuren Baatar, Permanent Representative
• Canada: Ambassador Paul Meyer, Ambassador for Disarmament
• Zambia: Ambassador Mwelwa C. Musambachime, Permanent Representative
• Uruguay: Ambassador Felipe H. Paolillo
• Ghana: Idirisu M. Biyira, Minister
• Belarus: Dr. Aleksandr Baichorov, Head of International Security and Arms Control Department,    Ministry of Foreign Affairs
• Brazil: Ronaldo Mota Sardenberg, Permanent Representative
• Holy See: Archbishop Celestino Migliore, Permanent Observer

Thursday, October 9:

• Bahamas (on behalf of CARICOM): Ambassador Paulette Bethel, Permanent Representative
• Kazakhstan: Ambassador Yerzhan Kazykhanov, Permanent Representative
• Guyana: Ms. Nadira Mangray, Representative
• Russia: Ambassador Sergey V. Lavrov, Permanent Representative
• Australia: Ambassador Peter Tesch, Deputy Permanent Representative
• Namibia: Ambassador Martin Andjaba, Permanent Representative
• Kenya: Ambassador Amina C. Mohamed, Permanent Representative
  Jamaica: Ambassador Stafford Neil, Permanent Representative 
• Sierra Leone: Ambassador Sylvester Ekumelayo Rowe, Deputy Permanent Representative
• Burkina Faso: Ambassador Michel Kafando (French only)
• Nicaragua: Mr. Mario Castellon, Permanent Representative (Spanish Only)
• Ukraine: Mr. Anatoly Scherba, Deputy Head of Policy and Security Directorate, Head of Arms    Control and Military and Technical Cooperation Department of the Ministry of Foreign Affairs of    Ukraine
• Norway: Ambassador Johan L. Lovald, Permanent Representative
• Iceland: Ambassador Hjalmar Hannesson, Permanent Representative
• Comprehensive Test Ban Treaty Organization: Ambassador Wolfgang Hoffman, Executive    Secretary of the Preparatory Committee

Friday, October 10

• Senegal: Ambassador Cheikh Niang, Counsellor
• Guatemala: Mrs. Luisa Bonilla Galvao de Queiroz 
• Chile: Mr. Alfredo Labbe, Deputy Director of Special Policy for International Security and    Disarmament, Representing the Chair of the Hague Code of Conduct
• Democratic Republic of Congo: Mr. Albert Simbatu Mamy
• Egypt: Counsellor Alaa Issa
• Mozambique: Mr. Filipe Chidumo
• Serbia and Montenegro: Ms. Tamara Rastovac, Third Secretary
• Philippines: Ambassador Lauro L. Baja, Permanent Representative
• Pakistan: Ambassador Munir Akram, Permanent Representative 
• International Committee of the Red Cross

Monday, October 13

• New Zealand: Ambassador Tim Caughley, Disarmament Ambassador
• Lebanon: Mr. Ibrahim, Assaf (Arabic only) 
• Bangladesh: Ambassador Iftekhar A. Chowdhury, Permanent Representative
• Libyan Arab Jamahiriya: Ambassador Ahmed Own (Arabic only) 
• Viet Nam: Ambassador Nguyen Duy Chien
• Myanmar: Ambassador Mya Than, Deputy Permanent Representative 
• Nepal: Ambassador Murari Raj Sharma, Permanent Representative
• Sudan: Mr. Hassan Hamid Hassan (Arabic only) 
• Eritrea: Mr. Amare Tekle, Diplomatic and Foreign Affairs Advisor

Tuesday, October 14

• Cameroon: Mr. Jacques-Alfred Ndoumbe Eboule, Permament Representative (French only) 
• Croatia: Ambassador Vladimir Drobnjak, Permanent Representative
• Bahrain: Mr. Salah Al-Malki
• Thailand: Mr. Pravit Chaimongkol, First Secretary
• Togo: Mr. Koku Mbeou, Plenipotentiary Minister (French only) 
• Morocco: Mr. Lotfi Bouncahaara (French only)
• ASEAN (Presented by Myanmar): Ambassador Mya Than, Permanent Representative
• Democratic People's Republic of Korea: Ambassador Pak Gil Yon, Permanent Representative
• Mali: Mr. Baba Cheibani, Delegate
• Lesotho: Ms. Lipuo Moteete, Representative
• Singapore: Mr. Yap Ong Heng
• Cuba: Ambassador Rodney Lopez 
• Iran: Ambassador Mohammad Hassan Fadaifard, Deputy Permanent Representative
• Cyprus: Mr. Yirgos Christofides

Wednesday, October 15

• India: Ambassador Sheel Kant Sharme 
• Israel: Ambassador Arye Mekel
• Tunisia: Mr. Anouar Ben Youssef
• Syrian Arab Republic: Ambassador Mikhail Wehbe (Arabic only)
• Kuwait: Mr. Tareq Albani
• Saudi Arabia: Mr. Abdullah Al-Aifankshi (Arabic only)
• Armenia: Ambassador Armen Martirosyan
• Colombia: Ambassador Nicolas Rivas
• Malawi: Mr. Hastings Amurani-Phiri
• Guinea: Mr. Alpha O. Diallo (French only)
• Yemen: Mr. Ali Al-Ayashi
• Dominican Republic: Ambassador Juan Ramon Gonzalrz (Spanish only)
• Lao People’s Democratic Republic: Ambassador Alounkeo Kittikhoun
• Georgia: Mr. Kaha Chitaia
 Democratic Republic of Congo: Ambassador Basile Ikouebe (French only)

Thursday, October 16

• Bulgaria: Ambassador Lubomir Ivanov, Deputy Foreign Minister
• Haiti: Ambassador Jean C. Alexandre
• Somalia: Mr. Idd Beddel Mohamed


Thematic Debates October 20- November 1

Monday, October 20

•Argentina: Ambassador Roberto Garcia Moritan
Japan: Ambassador Mitsuro Donowaki 
•Canada: Ambassador Paul Meyer 
•New Zealand: Ambassador Tim Caughley
New Agenda Coalition: Ambassador Sergi Duarte
Uzbekistan
•Mexico: Ambassador Gustavo Albin
Pakistan: Counsellor Asif Durrani
Australia (on nuclear disarmament)
Australia (on chemical weapons)
•Nigeria 
Indonesia

Tuesday, October 21

Australia
China: Ambassador Hu Xiaodi
Hungary: Ambassador Tibor Tóth
Sri Lanka: Ambassador Prasad Kariyawasam
Poland: Ambassador Krzysztof Jakubowski
•Russian Federation
•Republic of Korea
India: Honorable Saleem Iqbal Shervani, MP
Islamic Republic of Iran
•Russian Federation (2)
Canada: Counselor Ann Pollack
•Republic of Korea (2)
•India (2)

Wednesday, October 22

Canada
Pacific Islands Forum Group (New Zealand)
Switzerland: Ambassador Christian Faessler
France: Ambassador Francois Rivasseau (French only)
Mercosur (Uruguay)
Sweden: Ambassador Elisabet Borsiin Bonnier
Netherlands 

Thursday, October 23

•Serbia and Montenegro
Netherlands
Sweden
•Russia
•Nepal
•Republic of Korea
•Bangladesh
Costa Rica
•Germany 
•Romania
Canada
•European Union (by Italy)
•Republic of Korea (2nd time)
•Belarus
•Non-Aligned Movement (by Malaysia)
•MERCOSUR (by Uruguay)
•Japan
Austria
United States
•India
United Kingdom
South Africa
•Africa Group (by Nigeria)
France (French only)
•Poland
•Arab League (by Egypt)

Chairman Final Statement

 

Agenda

Meeting of States Parties to the Biological Weapons Convention (BWC)
dec
04

Meeting of States Parties to the Biological Weapons Convention (BWC)

04 - 08 December 2017
Geneva, Switzerland

Sixteenth Meeting of States Parties to the Anti Personnel Land Mine Convention
dec
18

Sixteenth Meeting of States Parties to the Anti Personnel Land Mine Convention

18 - 21 December 2017
Vienna, Austria

View all events