logo_reaching-critical-will
   

Share

Statements from First Committee 2006

General Debate

Monday, October 2

Tuesday, October 3

  • Non-Aligned Movement, (statement delivered by Indonesia) Mr. Rezlan Ishar Jenie 
  • Mongolia, Mr. Bataar Choisuren 
  • Colombia, Mrs. Claudia Blum 
  • Australia, Hon. Mr. Bruce Baird 
  • Kenya, Mr. Zachary Dominic Muburi-Muita 
  • African Group(statement delivered by Nigeria), Mr. Chuka Chidebeleze Udedibia
  • Kuwait, Mr. Abdullah Al-Murad
  • Libyan Arab Jamahiriya, Mr. Ali A. Berbash
  • Eritrea, Mrs. Elsa Haile
  • Iraq,  Mr. Hamid Al Bayati
  • Senegal, Mr. Paul Badji (only available in French)
  • Phillipines, Mr. Bayani S. Mercado 
  • Iceland, Mr. Hjalmar W. Hannesson
  • United Arab Emirates, Mr. Abdulaziz Nasser R. Al-Shamsi


Wednesday, October 4

Thursday, October 5

  • Israel, Ms. Miriam Ziv
  • Morocco, Mr. Lofti Bouchaara
  • Bolivia, Ms. Maria Alicia Terrazas Ontiveros
  • United States of America, Mrs. Christine B. Rocca
  • Burkina Faso, Mr. Michael Kafando
  • El Salvador, Mr. Cesar E. Martinez Flores
  • Pakistan, Mr. Masood Khan (only available in Arabic)
  • Myanmar, Mr. Thaung Tun
  • Carribbean Community(statement delivered by Trinidad and Tobago), Mr. Philip Sealy
  • Lebanon, Ms. Reina Charbel (only available in Arabic)
  • Sudan, Mr. Abdul Hahmoud (only available in Arabic)
  • San Marino, Mr. Daniele D. Bodini
  • Saudi Arabia, Mr. Ehab M. Al-Najjar (only available in Arabic)
  • Jamaica, Ms. Vilma McNish
  • Southern African Development Community (statement delivered by Lesotho), Mr. Lebohang Fine Maema
  • Fiji, Mr. Sainivalati Navoti
  • Holy See, Archbishop Celestino Migliore

Friday, October 6

Monday, October 9
Morning Session


Thematic Debate

Monday, October 9
Afternoon Session

Tuesday, October 10
Morning Session

Afternoon Session: Thematic Debate: Nuclear Weapons

Afternoon Session: Introduction of Resolutions

  • Malaysia, H.E. Mr. Hamidon Ali (introduced L.44)
  • Brazil (introduced L.21 and L.20)
  • Australia (introduced L.48 and L.47)
  • India, Ambassador Jayant Prasad (introduced L.51 and L.49)
  • reply; DPRK

Wednesday, October 11
Afternoon Session: Thematic Debate: Other Weapons of Mass Destruction

  • President-Designate of the Sixth Review Conference of the State Parties to the Biological and Toxin Weapons Convention(BTWC), Ambassador Masood Khan (power point presentation)
  • European Union(statement delivered by Finland), H.E. Mr. Kari Kahiluoto
  • Mercosur(statement delivered by Brazil; in Spanish only), Ambassador Carlos Antonio da Rocha Paranhos
  • Mercosur (statement delivered by Brazil; in Spanish only), Ambassador Carlos Antonio da Rocha Paranhos
  • New Zealand, Ambassador Don MacKay
  • China
  • Switzerland (statement available in French only), H.E. Jürg Steuli
  • United States, Mr Robert Luaces
  • Republic of Korea, H.E. Mr. Chang Dong-hee
  • Canada, Ms. Gillian Frost
  • Norway Mr Kjetil Paulsen
  • Russian Federation
  • France
  • Australia, H.E. Caroline Miller
  • Venezuela (statement available in Spanish only)
  • Canada, Ambassador Paul Meyer
  • Russian Federation
  • Indonesia
  • Sri Lanka, Ambassador Sarala Fernando
  • India
  • Belarus
  • Japan, Ambassador Yoshiki Mine

Thursday, October 12

Thematic Debate: Other Weapons of Mass Destruction

  • Sudan

Introduction of Draft Resolutions

Thematic Debate: Conventional Weapons

Friday, October 13
Afternoon Session: Thematic Debate: Conventional Weapons

Monday, October 16
Morning Session

Thematic Debate: Conventional Weapons

Tuesday, October 17
Morning Session

  • Under Secretary General, UN Department for Disarmament Affairs, Mr. Nobuaki Tanaka
  • Chief of the Regional Disarmament Branch, Department for Disarmament Affairs, Ms. Agnes Marcaillou
  • Togo
  • Nigeria

Thematic Debate: Conventional Weapons

Wednesday, October 18
Morning Session: Thematic Debate: Conventional Weapons

  • Congo
  • Niger (available in French only)
  • Cuba (available in Spanish only)
  • Nigeria
  • right of reply; Russian Federation
  • right of reply; DPRK
  • right of reply; Moldova

Introduction of Draft Resolutions


Thematic Debate: Disarmament Machinery

Thursday, October 19
Morning Session

Thematic Debate: NGO Presentations to the First Committee on WMD and Conventional Weapons

Friday, October 20
Morning Session

Introduction of Draft Resolutions

  • Uzbekistan (introduced L.54)
  • Kazakhstan, H.E. Yerzhan Kh. Kazykhanov
  • Mongolia (introduced L.)
  • Pakistan, Ambassador Masood Khan (introduced L.43)
  • Pakistan, Ambassador Masood Khan (introduced L.42)
  • Pakistan, Ambassador Masood Khan (introduced L.45)
  • New Agenda Coalition(statement delivered by Mexico; only available in Spanish) (introduced L.13)
  • Japan, H.E. Mr. Yoshiki Mine
  • Russian Federation (introduced L.35)
  • India(introduced L.50)
  • Non-Aligned Movement, (statement delivered by Indonesia) (introduced L.5, L.6, L.7 and L.8)
  • Sri Lanka (introduced L.)
  • Under-Secretary General, UN Department for Disarmament Affairs, Mr. Nobuaki Tanaka
  • Democratic People's Republic of Korea

Thematic Debate: Regional Security

  • Brazil
  • Azerbaijan, Mr. Ogtay Ismayil-Zada
  • Iraq(only available in Arabic)
  • Burkina Faso(only available in French)
  • Qatar(only available in Arabic)
  • United Arab Emirates
  • Kuwait (only available in Arabic)
  • Cuba
  • Pakistan
  • Algeria (introduced L.34)
  • Rwanda, Prof. Joseph Nsengimana (introduced L.33)
  • Albania

Thematic Debate: Disarmament Machinery

Monday, October 23
Afternoon Session

Thematic Debate: Disarmament Machinery

Introduction of Draft Resolutions

  • Non-Aligned Movement (statememt delivered by Indonesia) (introduced L.9)
  • Ecuador (on behalf of GRULAC) (introduced L.14)
  • Nepal
  • Nigeria
  • Canada
  • Republic of Korea(introduced L.11)
  • Slovakia (introduced L.29)

Voting on Cluster 1: General Statements

  • Israel
  • Palestine
  • Iran
  • Australia
  • Switzerland

Tuesday, October 24
Official UN holiday; no session.

Wednesday, October 25
Afternoon Session

Voting on Cluster 3: General Statements

Voting on Cluster 5: General Statements

Voting on Cluster 6: General Statements

Thursday, October 26
Afternoon Session

Voting on Cluster 1: General Statements

Voting on Cluster 4: General Statements

  • Nigeria
  • United Kingdom
  • Colombia

Friday, October 27

Voting on Cluster 6

No general statements made

Voting on Cluster 7

No general statements made

Voting on Cluster 1

No general statements made

Voting on Cluster 6

No general statements made
Monday, October 30
Afternoon SessionVoting on Cluster 1

No general statements made

Voting on Cluster 4: General Statements

  • Mali

Voting on Cluster 5: General Statements

  • Former Yugoslav Republic of Macedonia
  • European Union (statement not available)

Voting on Cluster 6No general statements made

Voting on Cluster 7: General Statements

Closing Statements

    • Non-Aligned Movement (statement delivered by Indonesia)
    • European Union (statement not available)

Agenda

Conference on Disarmament 2018, Part 1
jan
22

Conference on Disarmament 2018, Part 1

22 January - 30 March 2018
Geneva, Switzerland

ATT Working Group on Effective Treaty Implementation
mar
06

ATT Working Group on Effective Treaty Implementation

06 - 07 March 2018
Geneva, Switzerland

ATT Working Group on Treaty Universalisation
mar
07

ATT Working Group on Treaty Universalisation

06 - 07 March 2018
Geneva, Switzerland

View all events