logo_reaching-critical-will
   

Share

Statements from First Committee 2009

General Debate

Monday, 5 October

  • Chair of the First Committee, Ambassador José Luis Cancela of Uruguay
  • High Representative for Disarmament Affairs, Ambassador Sergio Duarte
  • European Union, delivered by Ambassador Magnus Hellgren, of Sweden
  • Non-Aligned Movement, delivered by Ambassador R.M. Marty M. Natalegawa of Indonesia
  • ASEAN, delivered by Ambassador U Wunna Maung Lwin of Myanmar
  • African Group, delivered by Mr. Lawrence Olufemi Obisakin of Nigeria
  • New Agenda Coalition, delivered by Ambassador Luiz Filipe de Macedo Soares of Brazil
  • Mexico, Ambassador Claude Heller (Spanish only)
  • Venezuela, Ambassador Jorge Valero Briceño (Spanish only)
  • Switzerland, Mr. Anton Thalmann, Deputy State Secretary and Political Director, Federal Department of Foreign Affairs
  • Kazakhstan, Ambassador Byrganym Aitimova
  • Peru, Ambassador Gonzalo Gutiérrez (Spanish only)

Tuesday, 6 October

  • Republic of Korea, Ambassador Kim Bong-hyun
  • Brazil, Ambassador Maria Luiza Ribeiro Viotti
  • Japan, Ambassador Akio Suda
  • China, Ambassador Wang Qun
  • Cuba, Mr. Rodolfo Benitez Verson, Deputy Permanent Representative (Spanish only)
  • Kenya, Ambassador Zachary D. Muburi-Muita
  • United States, Under Secretary of State Ellen O. Tauscher
  • Bulgaria, Ms. Elena Poptodorova, Director of Security Policy Directorate at the Ministry of Foreign Affairs
  • Algeria, Ambassador Mourad Benmehidi
  • Jordan, Mr. Zeid Abuhassan (Arabic only)
  • Bangladesh, Mr. M. Zulfiqur Rahman, Director General (United Nations), Ministry of Foreign Affairs
  • Saudi Arabia, Ambassador Khalid Al Nafisee
  • Norway, Mr. Steffen Kongstad, Director General (Department for Security Policy and the High North), Ministy of Foreign Affairs
  • Nigeria, Ambassador U. Joy Ogwu
  • Australia, Ambassador Gary Quinlan
  • South Africa, Ambassador Baso Sangqu

Wednesday, 7 October

  • Russian Federation, Ambassador Vitaly I. Churkin
  • Israel, Ms. Radica Radian-Gordon, Director, Arms Control Department, Ministry of Foreign Affairs
  • Dominican Republic, Minister Counselor Francisco Tovar
  • Turkey, Ambassador Ertugrul Apakan
  • Philippines, Ambassador Hilario G. Davide Jr
  • Egypt, Ambassador Maged Abdulaziz
  • Indonesia, Ambassador Dr R.M. Marty M. Natalegawa
  • Myanmar, Ambassador U Wunna Mang Lwin
  • Nepal, Madhu Raman Acharya, Minister Counsellor to the Permanent Mission
  • Congo, Ambassador Raymond Serge Balé (French only)
  • Jamaica, Ambassador Raymond Wolfe
  • Belarus, Mr. Vladimir Gerasimovich, Head of the Department for International Security and Disarmament (Russian only)
  • Sudan, Ambassador Abdalmahmood Abdalhaleem Mohamad (Arabic only)
  • Thailand, Ambassador Norachit Sinhaseni
  • New Zealand, Ambassador Dell Higgie

Thursday, 8 October

Friday, 9 October

  • Costa Rica, Ambassador Jorge Urbina
  • Colombia, Ambassador Claudia Blum
  • Syrian Arab Republic, Ambassador Bashar Ja’afari
  • Kyrgyzstan, Ambassador Nurbek Jeenbaev
  • Lesotho, Ambassador Motlatsi Ramafole
  • Mongolia, Ambassador Enkhtsetseg Ochir
  • Iceland, Ambassador Gunnar Pálsson
  • El Salvador, Ambassador Mario Antonio Rivera Mora
  • Niger, Mr. Boubacar Boureima (French only)
  • Georgia, Ambassador Alexander Lomaia
  • Qatar
  • Libyan Arab Jamahiriya, Ambassador Abdurrahman Mohamed Shalgham
  • Iraq, Ambasaor Hamid Al Bayati (Arabic only)
  • Eritrea, Ms. Elsa Haile, Director of Regional and International Organizations Division, Ministry of Foreign Affairs
  • Zambia, Brigadier General Bob D Kulima
  • Morocco (French only)
  • Benin, Mr. Jean-Francis R. Zinsou, Charge d'affaires (French only)
  • International Committee of the Red Cross, Mr. Robert Young
  • CARICOM, delivered by Counselor Frisnel Azor of Haiti (French only)
  • Bahrain, Ambassador Tawfeeq Ahmed Almansoor (Arabic only)
  • Ethiopia, Charge d'Affaires Fisseha Dissema
  • Kuwait, First Secretary Salah Al-Saif (Arabic only)
  • Oman, Mr. Mohammed Aqeel Ba-Omar, Deputy Permanent Representative (Arabic only)
  • Nicaragua, Ambassador Maria Rubiales de Chamorro (Spanish only)
  • Lao People's Democratic Republic, Ambassador Kanika Phommachanh
  • Serbia, Ambassador Feodor Starcevic
  • Turkmenistan, Ambassador Aksoltan T. Ataeva (Russian only)
  • Uganda, Ambassador Ruhakana Rugunda
  • Burkina Faso, Mr. Paul Robert Tiendrebeogo, Deputy Permanent Representative
  • Bolivia
  • Uzbekistan

Monday, 12 October

Thematic Debate

Tuesday, 13 October
Follow-up of resolutions and decisions adopted by the First Committee at is past session / Presentation of reports

Representatives of UN and intergovernmental organizations

Nuclear weapons

Wednesday, 14 October

Thursday, 15 October

Friday, 16 October
Other weapons of mass destruction

Monday, 19 October
Outer space

Conventional weapons

Tuesday, 20 October
Conventional weapons

  • Netherlands, Ambassador Paul van den IJssel
  • China
  • SICA and Mexico, Ambassador Jairo Hernandez of Costa Rica (Spanish only)
  • Slovenia, Ambassador Sanja Stiglic
  • Switzerland, Mr. Serge Bavaud, Counsellor (French, English)
  • France, Ambassador Eric Danon (French only)
  • Malawi, Mr. David Ezala, Assistant Director Ministry of Foreign Affairs
  • Germany, Ambassador Hellmut Hoffmann
  • Romania
  • MERCOSUR and Associated States, delivered by Uruguay
  • Jamaica, Mrs. Angella Hamilton Brown, Minister Counsellor
  • Kenya, Deputy Permanent Representive Philip Richard O. Owade
  • Sudan (Arabic only)
  • India, Ambassador Hamid Ali Rao
  • Philippines, Mr. Rafael S.C. Hermoso, Second Secretary
  • Iran
  • Congo
  • New Zealand, Ambassador Dell Higgie
  • Israel
  • Senegal, Ambassador Paul Badji (French only)

Wednesday, 21 October
Conventional weapons

Other disarmament measures and international security

Regional disarmament and security

Thursday, 22 October
Regional disarmament and security

Disarmament machiney

  • UN Secretary-General's Advisory Board on Disarmament Matters
  • Director of United Nations Institute for Disarmament Research, Dr. Theresa Hitchens

Friday, 23 October
Disarmament machinery

Nuclear weapons

NGO Statements

  • Nuclear Weapons, Ms. Ray Acheson, Project Director of Reaching Critical Will
  • Nuclear Weapons, Dr. Zia Mian, Program on Science and Global Security at Princeton University
  • Landmines, Mr. Steve Goose, Human Rights Watch and the International Campaign to Ban Landmines
  • Cluster Munitions, Cluster Munitions Coalition
  • Arms Trade Treaty, Ms. Bibiane Aningina Tshefu, Women as Partners for Peace
  • Arms Trade Treaty, Mr. Fred Lubang, Coordinator of the Philippines Action Network on Small Arms
  • Small Arms and Light Weapons, Ms. Rebecca Peters, Director of International Action on Small Arms
  • Small Arms and Light Weapons, Mr. Ted Rowe, President of World Forum on the Future of Sport Shooting Activities
  • Arms Trade Treaty, Mr. Allen Young, Defense Small Arms Advisory Council DSAAC, Executive Director Major General (Retired)

Voting

Only general statements are included here. Explanations of vote are provided on the resolutions page.

Tuesday, 27 October

  • African Group, delivered by Mr. Lawrence Olufemi Obisakin of Nigeria (on L.33)
  • Pakistan (on L.24)
  • Brazil, Ambassador Luiz Filipe de Macedo Soares (on L.54)
  • Egypt (on L.3)
  • Cuba
  • Syria (on L.4)
  • European Union, delivered by Ambassador Magnus Hellgren of Sweden (on L.33)
  • New Zealand (on L.31)

Wednesday, 28 October

  • Economic Community of West African States (ECOWAS), delivered by the delegation of Mali (on L.5)
  • Pakistan (on L.22, L.28, L.30)
  • Non-Aligned Movement, delivered by delegation of Indonesia (on L.8)
  • Cuba (on L.10, L.12, L.13)
  • Non-Aligned Movement, delivered by the delegation of Indonesia (on L.10, L.12, L.13)
  • Austria (on L.41)
  • Non-Aligned Movement, delivered by the delegation of Indonesia (on L.11, L.9)
  • Cuba (on L.9, L.52, L.41)

Thursday, 29 October

  • Japan (on L.36)
  • Canada (on L.1/Rev.1)
  • Cuba (on L.25 and L.40)
  • Gabon (on L.27)
  • Cuba (on L.39)

Friday, 30 October

  • Morocco (on L.47)
  • Australia (on L.47 Rev.1)
  • Kazakhstan (on L.14)
  • African Group, delivered by the delegation of Nigeria (on L.32)
  • India (on L.14)
  • United Kingdom (on L.38 Rev.1)
  • European Union, delivered by Ambassador Magnus Hellgren of Sweden (on L.38 Rev.1)
  • Economic Community of West African States (ECOWAS), delivered by the delegation of Nigeria (on L.38 Rev.1)

Monday, 2 November

  • Syria (on L.55)
  • Egypt (on L.55 and L.46 Rev.1)
  • Iran (on L.55)
  • Chile (on L.46 Rev.1)
  • DPRK (on L.55)
  • Chair of the First Committee, Ambassador Jose Luis Cancela of Uruguay