logo_reaching-critical-will
   

Share

Statements from First Committee 2018

 

General debate
Civil society presentations
Panel discussion
GGE briefing
Thematic debate: Nuclear weapons | Other WMD | Outer space | Conventional weapons | Other disarmament measures | Regional disarmament | Disarmament machinery

                                                                                                                                                                                                                                                                                               
GENERAL DEBATE

Monday, 8 October

  • Chair of the First Committee, H.E. Mr. Ion Jinga of Romania
  • High Representative for Disarmament Affairs, Ms. Izumi Nakamitsu
  • Non-Aligned Movement, delivered by H.E. Ms. Ina H. Krisnamurthi of Indonesia
  • President of the General Assembly, H.E. Ms. María Fernanda Espinosa Garcés
  • Nordic Countries, delivered by H.E. Mr. Tore Hattrem of Norway
  • New Agenda Coalition, deliverd by H.E. Mr. Jerry Matjila of South Africa
  • African Group, delivered by H.E. Mr. Omar Hilale of Morocco
  • Caribbean Community (CARICOM), delivered by H.E. Ms. Pennelope Beckles of Trinidad and Tobago
  • Arab Group, delivered by H.E. Mr. Mohamed Edrees of Egypt
  • Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), delivered by H.E. Mr. Teodoro L. Locsin Jr. of Philippines
  • European Union, delivered by Mr. Jacek Bylica, Special Envoy for Non-Proliferation and Disarmament 
  • Mexico, H.E. Mr. Juan Sandoval
  • Iraq, H.E. Mr. Mohammed Hussein Bahr Aluloom
  • Austria, H.E. Thomas Hajnoczi

Tuesday, 9 October

Wednesday, 10 October

Thursday, 11 October

Friday, 12 October

Monday, 15 October

Tuesday, 16 October

Wednesday, 17 October

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
CIVIL SOCIETY PRESENTATIONS

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
PANEL DISCUSSION

  • High Representative for Disarmament Affairs, Ms. Izumi Nakamitsu
  • Secretary-General of the Conference on Disarmament (Mr.)
  • International Committee of the Red Cross, delivered by Mr. Robert Mardini 
  • UN Peacebuilding Fund (Mr.)
  • Executive Director of the Secretary-General's High Level Panel on Digital Cooperation, Ambassador Mr. Amandeep Singh Gill 
  • Director of UNIDIR, Ms. Renata Dwan
  • Secretary-General of OPANAL, Ambassador Mr. Amb. Luiz Filipe de Macedo Soares

                                                                                                                                                                                                                                                                                               
BRIEFING BY CHAIRPERSONS OF GROUP OF GOVERNMENTAL EXPERTS (GGE)

  • Chairperson of GGE on nuclear disarmament verification, Special Representative for Disarmament of Norway Mr. Knut Langeland
  • Chairperson of GGE on further practical measures for the prevention of an arms race in outer space, Special Representative of Brazil to the Conference of Disarmament Mr. Guilherme de Aguiar Patriota

                                                                                                                                                                                                                                                                                               
THEMATIC DEBATE
                                                                                                                                                                                                                                                                                               
Nuclear weapons

Thursday 18 October

Friday, 19 October

Monday, 22 October

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
Other WMD

Monday, 22 October

  • Non-Aligned Movement (NAM), delivered by Indonesia (Mr.)
  • Arab Group, delivered by Egypt (Mr.)
  • Association of Southeast Asian Nations, (ASEAN) delivered by Lao PDR (Mr.)
  • Nordic Countries, delivered by Sweden (Ms.)
  • Caribbean Community (CARICOM), delivered by Guyana (Mr.)
  • European Union (Ms.)

Tuesday, 23 October

Wednesday, 24 October

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                
Outer space

Tuesday, 23 October

 Wednesday, 24 October

         
 Conventional weapons

Wednesday, 24 October

  • Briefing on the Third UN Conference to Review Progress Made in the Implementation of the Programme of Action on Illicit Trade in SALW
  • Non-Aligned Movement, delivered by Indonesia (Ms.)
  • Arab Group, delivered by Yemen (Mr.)
  • Association of Southeast Asian Nations, delivered by Viet Nam (Mr.)

Thursday, 25 October

  • African Group, delivered by Morocco (Ms.)
  • Nordic Countries, delivered by Finland (Mr.)
  • Caribbean Community, delivered by Guyana (Mr.)
  • European Union (Mr.)
  • Joint statement on behalf of 50 countries, on the use of explosive weapons with wide area effects, delivered by Ireland (Ms.)
  • Latvia (Mr.)
  • Honduras (Ms.)
  • United States (Mr.)
  • Switzerland (Ms.)
  • Egypt (Mr.)
  • Canada (Ms.)
  • Paraguay (Mr.)
  • Jamaica (Ms.)

Friday, 26 October

Monday, 29 October

Tuesday, 30 October

  • Senegal (Mr.)
  • Russian Federation (Mr.)
  • Burkina Faso (Mr.)
  • Sudan (Mr.)
  • Timor-Leste (Mr.)
  • Afghanistan (Mr.)
  • Myanmar (Mr.)
  • Holy See (Mr.)

       
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
Other disarmament measures

Friday, 26 October

  • Non-Aligned Movement, delivered by Indonesia (Ms.)
  • Russian Federation (Mr.)
  • Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), delivered by Singapore (Mr.)
  • Caribbean Community, delivered by Antigua and Barbuda (Mr.)
  • Arab Group, delivered by Egypt (Mr.)
  • Joint statement on cyber security, delivered by Canada (Mr.)
  • European Union (Ms.)

Tuesday, 30 October

                                                                                                                                                                                                                                
Regional disarmament and security

Monday, 29 October

Tuesday, 30 October                                                                                                                               

 Wednesday, 31 October                                                                                                    

Disarmament machinery

 Tuesday, 30 October                                                                                            

 Wednesday, 31 October                                                                                             

Action on draft resolutions

Explanations of vote attached to specific resolutions are listed on the resolutions page. General statements are listed here.

Cluster one

Thursday, 1 November 

  • France, on behalf of a group of countries (Mr.)
  • Russia (Mr.), on a point of procedure
  • Egypt  (Mr.)
  • European Union
  • Austria (Ms.)
  • Canada (Ms.)
  • Indonesia (Mr.)
  • Mongolia (Mr.)

Cluster three

Monday, 5 November

Cluster five

Thursday, 8 November

  • Bangladesh (Mr.)

Cluster seven 

Thursday, 8 November

  • Cuba (Ms.)