Statements from First Committee 2003
General Statements: October 6- 15
Monday, October 6:
• Chairman's Opening Statement: Ambassador Jarmo Sareva, Finland
• Under-Secretary-General for Disarmament Affairs: Nobuyasu Abe
• Mexico: Ambassador Gustavo Albin, Head of Delegation
• Argentina: Ambassador Luis E. Cappagli, Deputy Permanent Representative
• Jordan: Mr. Ramez Goussous, Minister Plenipotentiary, Deputy Permanent Representative
• Switzerland: Ambassador Christian Faessler, Permanent Representative to the Conference on Disarmament
• European Union/Italy: Ambassador Carlo Trezza, Head of Italian Delegation
• New Agenda Coalition/Brazil: Ambassador Sergio Queiroz Duarte, Ambassador-at-large for Disarmament Affairs
• South Africa: Ambassador Dumisani Kumalo, Permanent Representative
• Rio Group/Peru: Ambassador Oswaldo de Rivero, Permanent Representative
• Nigeria: W.O. Akinsaya, Director, International Organizations Department, Ministry of Foreign Affairs
• Indonesia: Ambassador Nugroho Wisnumurti, Permanent Representative
Tuesday, October 7:
• Malaysia: Ambassador Rastam Mohd Isa, Permanent Representative
• United States of America: Stephen Rademaker, Assistant Secretary of State for Arms Control
• China: Ambassador Hu Xiaodi, Permanent Representative
• Algeria: Ambassador M. Abdallah Baali, Permanent Representative (French only)
• Japan: Ambassador Kuniko Inoguchi, Permanent Representative
• Republic of Korea: Ambassador Kim Sam-hoon, Permanent Representative
• United Arab Emirates: Ambassador Abdulaziz Nasser Al-Shamsi, Permanent Representative
• Uganda: Ambassador Charles W.G. Wagaba, Deputy Permanent Representative
• Romania: Ambassador Mihnea Motoc, Permanent Representative
• India: Ambassador V.K. Nambiar, Permanent Representative
• Madagascar: Ambassador Angeline Mohajy, Representative (French only)
• Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons: Rogelio Pfirter, Director-General
Wednesday, October 8:
• Costa Rica: Ambassador Bruno Stagno Ugarte, Permanent Representative (Spanish only)
• Qatar (not available)
• Mongolia: Ambassador Choisuren Baatar, Permanent Representative
• Canada: Ambassador Paul Meyer, Ambassador for Disarmament
• Zambia: Ambassador Mwelwa C. Musambachime, Permanent Representative
• Uruguay: Ambassador Felipe H. Paolillo
• Ghana: Idirisu M. Biyira, Minister
• Belarus: Dr. Aleksandr Baichorov, Head of International Security and Arms Control Department, Ministry of Foreign Affairs
• Brazil: Ronaldo Mota Sardenberg, Permanent Representative
• Holy See: Archbishop Celestino Migliore, Permanent Observer
Thursday, October 9:
• Bahamas (on behalf of CARICOM): Ambassador Paulette Bethel, Permanent Representative
• Kazakhstan: Ambassador Yerzhan Kazykhanov, Permanent Representative
• Guyana: Ms. Nadira Mangray, Representative
• Russia: Ambassador Sergey V. Lavrov, Permanent Representative
• Australia: Ambassador Peter Tesch, Deputy Permanent Representative
• Namibia: Ambassador Martin Andjaba, Permanent Representative
• Kenya: Ambassador Amina C. Mohamed, Permanent Representative
• Jamaica: Ambassador Stafford Neil, Permanent Representative
• Sierra Leone: Ambassador Sylvester Ekumelayo Rowe, Deputy Permanent Representative
• Burkina Faso: Ambassador Michel Kafando (French only)
• Nicaragua: Mr. Mario Castellon, Permanent Representative (Spanish Only)
• Ukraine: Mr. Anatoly Scherba, Deputy Head of Policy and Security Directorate, Head of Arms Control and Military and Technical Cooperation Department of the Ministry of Foreign Affairs of Ukraine
• Norway: Ambassador Johan L. Lovald, Permanent Representative
• Iceland: Ambassador Hjalmar Hannesson, Permanent Representative
• Comprehensive Test Ban Treaty Organization: Ambassador Wolfgang Hoffman, Executive Secretary of the Preparatory Committee
Friday, October 10
• Senegal: Ambassador Cheikh Niang, Counsellor
• Guatemala: Mrs. Luisa Bonilla Galvao de Queiroz
• Chile: Mr. Alfredo Labbe, Deputy Director of Special Policy for International Security and Disarmament, Representing the Chair of the Hague Code of Conduct
• Democratic Republic of Congo: Mr. Albert Simbatu Mamy
• Egypt: Counsellor Alaa Issa
• Mozambique: Mr. Filipe Chidumo
• Serbia and Montenegro: Ms. Tamara Rastovac, Third Secretary
• Philippines: Ambassador Lauro L. Baja, Permanent Representative
• Pakistan: Ambassador Munir Akram, Permanent Representative
• International Committee of the Red Cross
Monday, October 13
• New Zealand: Ambassador Tim Caughley, Disarmament Ambassador
• Lebanon: Mr. Ibrahim, Assaf (Arabic only)
• Bangladesh: Ambassador Iftekhar A. Chowdhury, Permanent Representative
• Libyan Arab Jamahiriya: Ambassador Ahmed Own (Arabic only)
• Viet Nam: Ambassador Nguyen Duy Chien
• Myanmar: Ambassador Mya Than, Deputy Permanent Representative
• Nepal: Ambassador Murari Raj Sharma, Permanent Representative
• Sudan: Mr. Hassan Hamid Hassan (Arabic only)
• Eritrea: Mr. Amare Tekle, Diplomatic and Foreign Affairs Advisor
Tuesday, October 14
• Cameroon: Mr. Jacques-Alfred Ndoumbe Eboule, Permament Representative (French only)
• Croatia: Ambassador Vladimir Drobnjak, Permanent Representative
• Bahrain: Mr. Salah Al-Malki
• Thailand: Mr. Pravit Chaimongkol, First Secretary
• Togo: Mr. Koku Mbeou, Plenipotentiary Minister (French only)
• Morocco: Mr. Lotfi Bouncahaara (French only)
• ASEAN (Presented by Myanmar): Ambassador Mya Than, Permanent Representative
• Democratic People's Republic of Korea: Ambassador Pak Gil Yon, Permanent Representative
• Mali: Mr. Baba Cheibani, Delegate
• Lesotho: Ms. Lipuo Moteete, Representative
• Singapore: Mr. Yap Ong Heng
• Cuba: Ambassador Rodney Lopez
• Iran: Ambassador Mohammad Hassan Fadaifard, Deputy Permanent Representative
• Cyprus: Mr. Yirgos Christofides
Wednesday, October 15
• India: Ambassador Sheel Kant Sharme
• Israel: Ambassador Arye Mekel
• Tunisia: Mr. Anouar Ben Youssef
• Syrian Arab Republic: Ambassador Mikhail Wehbe (Arabic only)
• Kuwait: Mr. Tareq Albani
• Saudi Arabia: Mr. Abdullah Al-Aifankshi (Arabic only)
• Armenia: Ambassador Armen Martirosyan
• Colombia: Ambassador Nicolas Rivas
• Malawi: Mr. Hastings Amurani-Phiri
• Guinea: Mr. Alpha O. Diallo (French only)
• Yemen: Mr. Ali Al-Ayashi
• Dominican Republic: Ambassador Juan Ramon Gonzalrz (Spanish only)
• Lao People’s Democratic Republic: Ambassador Alounkeo Kittikhoun
• Georgia: Mr. Kaha Chitaia
• Democratic Republic of Congo: Ambassador Basile Ikouebe (French only)
Thursday, October 16
• Bulgaria: Ambassador Lubomir Ivanov, Deputy Foreign Minister
• Haiti: Ambassador Jean C. Alexandre
• Somalia: Mr. Idd Beddel Mohamed
Thematic Debates October 20- November 1
Monday, October 20
•Argentina: Ambassador Roberto Garcia Moritan
•Japan: Ambassador Mitsuro Donowaki
•Canada: Ambassador Paul Meyer
•New Zealand: Ambassador Tim Caughley
•New Agenda Coalition: Ambassador Sergi Duarte
•Uzbekistan
•Mexico: Ambassador Gustavo Albin
•Pakistan: Counsellor Asif Durrani
•Australia (on nuclear disarmament)
•Australia (on chemical weapons)
•Nigeria
•Indonesia
Tuesday, October 21
•Australia
•China: Ambassador Hu Xiaodi
•Hungary: Ambassador Tibor Tóth
•Sri Lanka: Ambassador Prasad Kariyawasam
•Poland: Ambassador Krzysztof Jakubowski
•Russian Federation
•Republic of Korea
•India: Honorable Saleem Iqbal Shervani, MP
•Islamic Republic of Iran:
•Russian Federation (2)
•Canada: Counselor Ann Pollack
•Republic of Korea (2)
•India (2)
Wednesday, October 22
•Canada
•Pacific Islands Forum Group (New Zealand)
•Switzerland: Ambassador Christian Faessler
•France: Ambassador Francois Rivasseau (French only)
•Mercosur (Uruguay)
•Sweden: Ambassador Elisabet Borsiin Bonnier
•Netherlands
Thursday, October 23
•Serbia and Montenegro
•Netherlands
•Sweden
•Russia
•Nepal
•Republic of Korea
•Bangladesh
•Costa Rica
•Germany
•Romania
•Canada
•European Union (by Italy)
•Republic of Korea (2nd time)
•Belarus
•Non-Aligned Movement (by Malaysia)
•MERCOSUR (by Uruguay)
•Japan
•Austria
•United States
•India
•United Kingdom
•South Africa
•Africa Group (by Nigeria)
•France (French only)
•Poland
•Arab League (by Egypt)
Chairman Final Statement